poniedziałek, 26 września 2011

606.PL:
"To zjęcie Kingi Tauruy zrobiłam w roku 2000 w Auckland. Ludzie w tle posłużyli mi za ramę czasową. Była to jedna z pierwszych moich wypraw do Auckland by pracować nad książką "Dedicated by Blood" wraz z Gordonem Toi Hatfieldem, który zaprojektował każdy z tatuaży w książce. Praca tak blisko Maori była jedną z najcudowniejszych rzeczy w moim życiu. Mogłam od środka oglądać rozkwit tej zapomnianej kultury.
Kingi to bardzo ważna i szanowana postać w klanie. Jest założycielem stacji radiowej skupiającej się na tematyce maori. Jest też aktorem".

Więcej zdjęć Patricii Steur znajdziecie na: PariciaSteur.com


ENG:
"I photographed Kingi Taurua in a setting of a terrace in Auckland in 2000. The people in the background are important to create a time image. It was the beginning of many more trips to Auckland to work on our book Dedicated by Blood on invitation by Gordon Toi Hatfield who is the creator of all the mokos in the book. It was one of the most incredible experiences in my life to work so close with the Maori. I was allowed to witness the renaissance of a lost culture from the inside out.
Kingi is an important and well respected man in his clan. He has his own radio station where he covers maori matters. He is also an actor."

More pictures of Paricia Steur can be found on her website PariciaSteur.com